puja

ଗୃହସ୍ଥ ପୂଜା ନିମନ୍ତେ କିପରି ହେବା ଭଗବାନଙ୍କ ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତି ଜାଣନ୍ତୁ ।

NEWS

ବାସ୍ତୁ ଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁଯାୟୀ, ଘରେ ପୂଜାପାଠ ସ୍ଥାନ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ। ଏକ ଗୃହ ନିର୍ମାଣ ମନ୍ଦିର ସହିତ ଜଡିତ ତ୍ରୁଟି ବହୁତ କ୍ଷତି ଘଟାଇପାରେ। ଏପରିକି ଆମ ଜୀବନ ଅନେକ ପ୍ରକାରର ଆଶୀର୍ବାଦ ଆଣିପାରେ ଯେପରିକି ଘରେ ଯୁଦ୍ଧ, ଆର୍ଥିକ ଅସୁବିଧା, ପରିବାରର ସଦସ୍ୟମାନଙ୍କ ବାରମ୍ବାର ଅସୁସ୍ଥତା। ଅନେକ ଜନ୍ମର ପାପର ପ୍ରଭାବ ଭଗବାନଙ୍କ ପ୍ରତିମାକୁ ଦେଖିବା ଦ୍ୱାରା ନଷ୍ଟ ହୋଇଯାଏ।

ଏହି କାରଣରୁ, ଘରେ ମଧ୍ୟ ଦେବତା ଏବଂ ଦେବୀଙ୍କ ମୂର୍ତ୍ତି ରଖିବାର ଏକ ପରମ୍ପରା ଅଛି। କିନ୍ତୁ ମନ୍ଦିରରେ ଇଶ୍ବରଙ୍କ ମୂର୍ତ୍ତି ରଖିବାବେଳେ କିଛି ଜିନିଷ ଧ୍ୟାନରେ ରଖିବା ଉଚିତ୍। ଭଙ୍ଗା ମୂର୍ତ୍ତିଗୁଡ଼ିକୁ ଗୃହରେ ପୂଜାପାଠ ସ୍ଥାନରେ ରଖିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ। ଭଙ୍ଗା ମୂର୍ତ୍ତି ଏବଂ ଦେବତାଙ୍କର ଚିରିଯାଇଥିବା ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତିକୁ ପାଇପ ଗଛରେ କିମ୍ବା ନଦୀରେ ପକାଇବା ଉଚିତ। ହନୁମାନଙ୍କ ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତିକୁ ମନ୍ଦିରରେ ରଖିବା ଭଲ। ଘରର ଅନ୍ୟ ଏକ ଅଂଶରେ ହନୁମାନଙ୍କର ଏପରି ଏକ ପ୍ରତିମା ରଖିପାରିବେ ଯେଉଁଠାରେ ସେ ଠିଆ ହୋଇଛନ୍ତି।

hanuman

ସମାନ God ଶ୍ବରଙ୍କ ଏକରୁ ଅଧିକ ପ୍ରତିମାକୁ ଘରର ମନ୍ଦିରରେ ରଖିବା ଦ୍ୱାରା ଭସ୍ତୁ ଦୋଷ ସୃଷ୍ଟି କରିଥାଏ | ତେଣୁ ଘରର ମନ୍ଦିରରେ କେବଳ god ଶ୍ୱରଙ୍କ ମୂର୍ତ୍ତି ରଖନ୍ତୁ |
ଘରେ ଗଣେଶ ଏବଂ ବସିଥିବା ଗଣେଶଙ୍କ ଚିତ୍ର ରଖିବା ଉଚିତ୍ |ଘରର ମନ୍ଦିରରେ ରଖାଯାଇଥିବା ଶିବଲିଙ୍ଗର ଆକାର ଆମ ଆଙ୍ଗୁଠିଠାରୁ ବଡ ହେବା ଉଚିତ ନୁହେଁ | ଏହା ସହିତ, ଯଦି କେବଳ ଗୋଟିଏ ଶିବଲିଙ୍ଗକୁ ଘରର ମନ୍ଦିରରେ ରଖାଯାଏ, ତେବେ ଏହା ଭଲ ଫଳାଫଳ ଦେଇଥାଏ |

God ଶ୍ବରଙ୍କ ଭୟଙ୍କର ରୂପର ପ୍ରତିମା ବା ମୂର୍ତ୍ତି ଘରର ମନ୍ଦିରରେ ରଖିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ | ରାଉଦ୍ର ରୂପ ହେଉଛି ଜ୍ୱଳନ୍ତ ଶକ୍ତିର ପ୍ରତୀକ | ଘରେ ସର୍ବଦା ଭଗବାନଙ୍କ ଭଦ୍ର ଭଦ୍ରତାର ଦର୍ଶନ ରହିବା ଉଚିତ୍ | ଏହା ମନରେ ସକରାତ୍ମକ ଶକ୍ତି ସୃଷ୍ଟି କରେ |ଭଗବାନଙ୍କ ପ୍ରତିମାକୁ ପଛରେ ଦେଖାଇବା ମଧ୍ୟ ଅଶୁଭ ବୋଲି ଧରାଯାଏ | ଏହାକୁ ଘରେ ରଖିବା ଦୁର୍ଭାଗ୍ୟ ଆଣିଥାଏ |ପୂଜାପାଠରେ ସମାନ god ଶ୍ୱରଙ୍କ ଦୁଇଟି ମୂର୍ତ୍ତି ପାଖରେ କିମ୍ବା ମୁହାଁମୁହିଁ ରଖିବା ଅଶୁଭ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ | ଏହି କାରଣରୁ, ପାରିବାରିକ କଳହ ରହିଥାଏ |

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *