sesa

ଏହା ଥିଲା ବିପିନ ରାୱତଙ୍କ ଶେଷ ଶବ୍ଦ – ଜାଣି ରଖନ୍ତୁ ପୁରା ଖବର ।

NEWS

ହେଲିକପ୍ଟର ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ପ୍ରାଣ ହରାଇଥିବା ଡିଫେନ୍ସ ଷ୍ଟାଫ୍ (ସିଡିଏସ୍) ଜେନେରାଲ୍ ବିପିନ ରାୱତ ଦୁର୍ଘଟଣା ପରେ ଜୀବିତ ଥିଲେ। ଆସନ୍ତୁ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବା ଯେ ଏହି ଦୁର୍ଘଟଣା ପରେ ସେ Mi-17V5 ର ଧ୍ୱଂସାବଶେଷରୁ ଟାଣି ନିଆଯିବା ପରେ ସେ ତାଙ୍କ ନାମ ହିନ୍ଦୀରେ କହିଥଲେ। ହଁ, ଉଦ୍ଧାରକାରୀ ଦଳର ଜଣେ ସଦସ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ ସୂଚନା ଦେଇଥିଲେ।

ଆସନ୍ତୁ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବା ଯେ ଜେନେରାଲ୍ ରାୱତଙ୍କ ସହ ଅନ୍ୟ ଜଣେ ଆରୋହୀଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରାଯାଇଥିଲା। ପରେ ତାଙ୍କୁ ଗ୍ରୁପ୍ କ୍ୟାପଟେନ୍ ବରୁଣ ସିଂ ବୋଲି ଜଣା ପଡିଥିଲା। ଗ୍ରୁପ୍ କ୍ୟାପଟେନ୍ ହିଁ ଏହି ଦୁର୍ଘଟଣାରୁ ବଞ୍ଚିଛନ୍ତି। ଖବର ଅନୁଯାୟୀ, ସେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଚିକିତ୍ସିତ ହେଉଛନ୍ତି। ଏହି ଦୁର୍ଘଟଣା ପରେ ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ପହଞ୍ଚିଥିବା ବରିଷ୍ଠ ଅଗ୍ନିଶମ କର୍ମଚାରୀ ଏବଂ ଉଦ୍ଧାରକାରୀ ଏନସି ମୁରଲୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆମେ ଦୁଇ ଜଣଙ୍କୁ ଜୀବନ୍ତ ଉଦ୍ଧାର କରିଛୁ।

ସେଥିମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏ ହେଲା ସିଡିଏସ୍ ରାୱତ୍। ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ମୁରଲୀ କହିଛନ୍ତି, ‘ଆମେ ତାଙ୍କୁ ବାହାରକୁ ଆଣିବା ମାତ୍ରେ ସେ ପ୍ରତିରକ୍ଷା କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ସହ ହିନ୍ଦୀରେ କମ୍ ସ୍ୱରରେ କଥା ହୋଇଥିଲେ ଏବଂ ତାଙ୍କ ନାମ କହିଥିଲେ। ଡାକ୍ତରଖାନା ଯିବା ବାଟରେ ତାଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ଏହା ସହ ମୁରଲୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଡାକ୍ତରଖାନା ନିଆଯାଇଥିବା ଅନ୍ୟ ଜଣଙ୍କୁ ସେ ତୁରନ୍ତ ଚିହ୍ନି ପାରିନଥିଲେ ଏବଂ ସେ ବର୍ତ୍ତମାନ ମଧ୍ୟ ଚିକିତ୍ସିତ ହେଉଛନ୍ତି।

docter

ମୁରଲୀ ଆହୁରି କହିଛନ୍ତି, ‘ଜେନେରାଲ ରାୱତ କହିଛନ୍ତି ଯେ ତାଙ୍କ ଶରୀରର ନିମ୍ନ ଭାଗରେ ସେ ଗଭୀର ଆଘାତ ପାଇଛନ୍ତି। ଏହା ପରେ ତାଙ୍କୁ ଏକ ସିଟରେ ଗୁଡ଼ାଇ ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସକୁ ନିଆଯାଇଥିଲା। ଏଥିସହିତ ଉଦ୍ଧାରକାରୀ ଦଳକୁ ଏହି ଅଞ୍ଚଳରେ ଉଦ୍ଧାର କାର୍ଯ୍ୟରେ ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବାକୁ ପଡିଥିଲା। କୁହାଯାଉଛି ଯେ ନିଆଁକୁ ଆୟତ୍ତ କରିବା ପାଇଁ ଫାୟାର ଇଞ୍ଜିନ ନେବା ପାଇଁ କୌଣସି ଉପାୟ ନଥିଲା। ସେହି ଦୁର୍ଘଟଣା ସମ୍ପର୍କରେ ମୁର୍ଲି କହିଛନ୍ତି, ‘ଆମକୁ ନିକଟସ୍ଥ ନଦୀ ଓ ହାଣ୍ଡିରେ ଘର ଆଣିବାକୁ ପଡିବ। ଲୋକଙ୍କୁ ଉଦ୍ଧାର

କରିବା କିମ୍ବା ଶବ ଉଦ୍ଧାର କରିବା ପାଇଁ ଚପରର ତୀକ୍ଷ୍ଣ ଖଣ୍ଡଗୁଡ଼ିକୁ କାଟିଦେବାକୁ ଅପରେସନ୍ ଏତେ କଷ୍ଟସାଧ୍ୟ ଥିଲା। ମୁରଲୀ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି, ଉଦ୍ଧାର କାର୍ଯ୍ୟରେ ଏକ ଉପଦ୍ରବ ହୋଇଥିବା ବୃକ୍ଷ ଏକ ବାଧା ପାଲଟିଛି। ଏହାକୁ କାଟିବାକୁ ପଡିଲା। ଏସବୁ ଆମର ଉଦ୍ଧାର କାର୍ଯ୍ୟରେ ବିଳମ୍ବ କଲା। ଏହା ସହ ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆମେ 12 ଟି ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର କରିଛୁ। ଦୁଇଜଣଙ୍କୁ ଜୀବନ୍ତ ନିଆଁକୁ ଆୟତ୍ତ କରାଯାଇଥିଲା। ପରେ ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନା କର୍ମଚାରୀମାନେ ଅଧା ବାଟରେ ଉଦ୍ଧାର କାର୍ଯ୍ୟରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ। ସେ ଦଳକୁ ହେଲିକପ୍ଟରର କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ଅଂଶକୁ ନେଇଗଲେ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *