Artboard 1

ଶ୍ରମିକ ମାନେ କରି ନିଅନ୍ତୁ ଏହି କାମ ମିଳିବ ଇ-ଲେବର କାର୍ଡ ର ଫାଇଦା …

NEWS

ଇ-ଲେବର କାର୍ଡ ତିଆରି କରି ଥିବା ଶ୍ରମିକମାନଙ୍କୁ କଳଙ୍କିତ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ, ସେମାନଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରନ୍ତୁ | ସରକାରଙ୍କ କୌଣସି ନୂତନ ଯୋଜନାର ସୁଯୋଗ ନେବାକୁ ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଏକ ପ୍ରତିଯୋଗିତା ଅଛି | ଯୋଜନାଟି କିଏ ପାଇଁ ସେମାନେ ମଧ୍ୟ ବୁଝନ୍ତି ନାହିଁ | ସର୍ବଶେଷ ଉଦାହରଣ ନିଅ | ପ୍ରତ୍ୟେକ ଗଳି ଏବଂ ସ୍ଥାନୀୟ ଅଞ୍ଚଳରେ ଇ-ଶ୍ରାମ କାର୍ଡ ତିଆରି କରିବାକୁ ତତ୍ପରତା ଦେଖାଦେଇଛି | ଗୃହିଣୀ, ଦୋକାନୀ, ଛାତ୍ରମାନଙ୍କ ବ୍ୟତୀତ ଲୋକମାନେ ମଧ୍ୟ ଭଲ ରୋଜଗାର କରୁଥିବା ଶ୍ରମ କାର୍ଡ ତିଆରିରେ ନିୟୋଜିତ ଅଟନ୍ତି | କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ସେମାନେ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କୁ ଶ୍ରମ କାର୍ଡ ତିଆରି କରିବାକୁ ମଧ୍ୟ ପରାମର୍ଶ ଦେଉଛନ୍ତି | ଏହାର ଅର୍ଥ କେବଳ ଦୁଇଟି ଜିନିଷ ଯାହାକୁ ଆପଣ ଜାଣି ନାହାଁନ୍ତି କିମ୍ବା ଆପଣ ଶ୍ରମିକମାନଙ୍କୁ ହଇରାଣ କରୁଛନ୍ତି |

ଶ୍ରମିକମାନଙ୍କ ତାଲିକାରେ ଯୋଗ ଦେଉଥିବା ଦକ୍ଷ ବ୍ୟକ୍ତି | ଆପଣ ଜାଣିବା ଉଚିତ ଯେ, ଇ-ଶ୍ରାମ ପୋର୍ଟାଲରେ ନିଜକୁ ପଞ୍ଜୀକୃତ କରି ଆପଣ ଜୀବିକା ପାଇଁ ଛୋଟ କାମ କରୁଥିବା ଶ୍ରମିକ ତାଲିକାରେ ଯୋଗ ଦେଉଛନ୍ତି | ଅସଂଗଠିତ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ତଥ୍ୟ ସରକାର ପ୍ରସ୍ତୁତ କରୁଛନ୍ତି। ଯଦି ଆପଣ ପଞ୍ଜୀକୃତ ହୋଇଛନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣ ମଧ୍ୟ ଏହି ଶ୍ରମିକ ତାଲିକାରେ ଯୋଗ ଦେଇଛନ୍ତି | ମନେରଖନ୍ତୁ ତୁମର ଖାତା ଏବଂ ତୁମର ମୋବାଇଲ୍ ନମ୍ବର ଆଧାର ସହିତ ଲିଙ୍କ୍ ହୋଇଛି |

ଇ-ଶ୍ରାମ ପୋର୍ଟାଲରେ ପଞ୍ଜୀକରଣ ମାଗଣା | ଲେବର କାର୍ଡ ତିଆରି କରିବାକୁ ଜନସେବା କେନ୍ଦ୍ର (CSC) ରେ ଲୋକଙ୍କ ଭିଡ ଅଛି | ପୋର୍ଟାଲରେ ପଞ୍ଜୀକରଣ ପାଇଁ 200 | ଯଦି ଆମେ ସେମାନଙ୍କୁ ଇ-ଶ୍ରାମ ପୋର୍ଟାଲରେ ପଞ୍ଜୀକରଣ ଭାବରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବା ଭଲ ହେବ (https://register.eshram.gov.in/#/user/self) ମାଗଣା ଅଟେ | ଆପଣଙ୍କ ନିକଟରେ ଥିବା ଶ୍ରମିକମାନଙ୍କୁ ପଞ୍ଜିକରଣ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରନ୍ତୁ | ଏହା ସହିତ ଆପଣଙ୍କର ଜନସେବା ମଧ୍ୟ କରାଯିବ ଏବଂ ସେମାନେ ପୋର୍ଟାଲରେ ମଧ୍ୟ ପଞ୍ଜୀକୃତ ହେବେ |

ଏହି ଲୋକମାନେ ପଞ୍ଜିକରଣ କରିପାରିବେ | କ୍ଷୁଦ୍ର କୃଷକ, ଗୋରୁ ଚାଲାଣକାରୀ, କୃଷି ଶ୍ରମିକ, ଇଟାଭାଟି ଶ୍ରମିକ, ମତ୍ସ୍ୟ ବିକ୍ରେତା, କୋବଲର୍, ଘର କର୍ମଚାରୀ, ରାସ୍ତାଘାଟ ବିକ୍ରେତା ଏବଂ ଫାର୍ମାସିଷ୍ଟ, ଖବରକାଗଜ ବିତରଣ କର୍ମଚାରୀ, କାର୍ପେରର, ଇ-ଶ୍ରାମ ପୋର୍ଟାଲରେ ପ୍ଲେୟାର, ଆଶା କର୍ମୀ, ଅଙ୍ଗନୱାଡି କର୍ମୀ, ରିକ୍ସା ଡ୍ରାଇଭର, ପନିପରିବା ବିକ୍ରେତା ଏବଂ ଅନ୍ୟ ସଂଗଠିତ କ୍ଷେତ୍ର କର୍ମଚାରୀମାନେ ପଞ୍ଜୀକୃତ ହୋଇପାରିବେ |

ଏହି ସୁବିଧା ପୋର୍ଟାଲରେ ପଞ୍ଜୀକରଣ ପରେ ଉପଲବ୍ଧ ହେବ | ଶ୍ରମିକମାନଙ୍କ ଇ-ଶ୍ରାମ କାର୍ଡ ସମଗ୍ର ଭାରତରେ ଗ୍ରହଣୀୟ ହେବ | ଏହି ଯୋଜନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଦୁର୍ଘଟଣା ବୀମା କଭରେଜ୍ ଉପଲବ୍ଧ ହେବ | ଇ-ଶ୍ରାମ ମାଧ୍ୟମରେ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର ସାମାଜିକ ସୁରକ୍ଷା ସୁବିଧା ବଣ୍ଟନ କରାଯିବ | ବିପର୍ଯ୍ୟୟ କିମ୍ବା ମହାମାରୀ ସମୟରେ କେନ୍ଦ୍ର ଓ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ସାହାଯ୍ୟ ପାଇବା ସହଜ ହେବ। ଆକସ୍ମିକ ମୃତ୍ୟୁ କିମ୍ବା ସ୍ଥାୟୀ ଅକ୍ଷମତା କ୍ଷେତ୍ରରେ ଦୁଇ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଏବଂ ଆଂଶିକ ଅକ୍ଷମତା ପାଇଁ ଏକ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା | ଶ୍ରମିକ ଆୟକରଦାତା ହେବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ | 16 ରୁ 59 ବର୍ଷ ବୟସ ମଧ୍ୟରେ ଥିବା ଶ୍ରମିକମାନେ ପୋର୍ଟାଲରେ ପଞ୍ଜୀକୃତ ହେବେ |

ଶ୍ରମ କାର୍ଡ ସମଗ୍ର ଦେଶରେ ବ୍ୟଧ ହେବ | ସଂଗଠିତ କ୍ଷେତ୍ରରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା ଶ୍ରମିକମାନଙ୍କୁ ସରକାରଙ୍କ ଯୋଜନାର ସୁଯୋଗ ନେବାକୁ ଇ-ଶ୍ରାମ ପୋର୍ଟାଲରେ ପଞ୍ଜିକରଣ କରିବାକୁ ପଡିବ। ପଞ୍ଜୀକୃତ ଶ୍ରମିକମାନଙ୍କ ଇ-ଶ୍ରାମ କାର୍ଡ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯିବ, ଯାହା ସାରା ଦେଶରେ ବ୍ୟଧ ହେବ | ଦେଶର ଯେ କୌଣସି କୋଣରେ ରହୁଥିବା ଏବଂ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା ଶ୍ରମିକମାନଙ୍କୁ କାର୍ଡ ଆଧାରରେ ସରକାର ସେମାନଙ୍କୁ ସୁବିଧା ପ୍ରଦାନ କରିବେ। ଏଥିପାଇଁ କୌଣସି ସ୍ଥାନକୁ ଯିବାର ଆବଶ୍ୟକତା ନାହିଁ | ଆପଣ ନିଜ ସ୍ମାର୍ଟ ଫୋନରୁ ନିଜକୁ ପଞ୍ଜୀକୃତ କରିପାରିବେ | କିମ୍ବା ଆପଣ ନିଜ ଘରର ଅନ୍ୟ ସଦସ୍ୟମାନଙ୍କୁ ପଚାରି ପଞ୍ଜୀକରଣ ମଧ୍ୟ କରିପାରିବେ | ଏହି ଲିଙ୍କ୍ ଉପରେ କ୍ଲିକ୍ କରି ଆପଣ ଇ-ଶ୍ରାମର ଅଫିସିଆଲ୍ ୱେବସାଇଟ୍ ରେ ପହଞ୍ଚିପାରିବେ https://eshram.gov.in/en |

ଏଥିପାଇଁ ଆପଣ ଆବଶ୍ୟକ କରନ୍ତି | 1. ଆଧାର କାର୍ଡ | 2. ମୋବାଇଲ୍ ନମ୍ବର (ଆଧାର ସହିତ ଲିଙ୍କ୍) 3. ବ୍ୟାଙ୍କ ଖାତା 4. ବୟସ 18 ବର୍ଷରୁ 59 ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ହେବା ଉଚିତ୍ |

ଶ୍ରମିକମାନେ ନିଜ ଘର ଏବଂ ରାଜ୍ୟ ଛାଡି ଅନ୍ୟତ୍ର କାମ କରିବାକୁ ଯାଇ ଜୀବିକା ନିର୍ବାହ କରନ୍ତି | ଅନ୍ୟ ରାଜ୍ୟରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା ଶ୍ରମିକମାନେ ସରକାରୀ ଯୋଜନାର କମ୍ ଲାଭ ପାଆନ୍ତି | ଅସଂଗଠିତ କ୍ଷେତ୍ରରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା ଶ୍ରମିକମାନଙ୍କ ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଖୁବ୍ ଶୀଘ୍ର ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ପରିଚୟ ସୃଷ୍ଟି କରିବେ, ଯାହା ଆଧାରରେ ସେମାନେ ଦେଶର ଯେ କୌଣସି କୋଣରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବା ସମୟରେ ଏହି ଯୋଜନାର ଫାଇଦା ଉଠାଇ ପାରିବେ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *