miss

ମିସ୍ ୟୁନିଭର୍ସ ଏବଂ ମିସ୍ ୱାର୍ଲ୍ଡ ମଧ୍ୟରେ ପାର୍ଥକ୍ୟ କ’ଣ ଜାଣ ?

NEWS

ମିସ୍ ୟୁନିଭର୍ସ ଏବଂ ମିସ୍ ୱାର୍ଲ୍ଡ ମଧ୍ୟରେ ପାର୍ଥକ୍ୟ କ’ଣ ଜାଣ? , ମିସ୍ ୟୁନିଭର୍ସ ଓ ମିସ୍ ୱାର୍ଲ୍ଡ | ମିସ୍ ୟୁନିଭର୍ସ ବନାମ ମିସ୍ ୱାର୍ଲ୍ଡ: ଭାରତର ହର୍ନାଜ୍ ସାନ୍ଧୁ ହେଉଛନ୍ତି ମିସ୍ ୟୁନିଭର୍ସ 2021 ଥିବାବେଳେ ଜାମାଇକର ଟନି-ଆନ୍ ସିଂ ମିସ୍ ୱାର୍ଲ୍ଡ | ଯଦିଓ ଉଭୟ ମିସ୍ ୟୁନିଭର୍ସ ଏବଂ ମିସ୍ ୱାର୍ଲ୍ଡ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରୁ ପ୍ରତିଯୋଗୀମାନଙ୍କ ସୋନ୍ଦର୍ଯ୍ୟକୁ ମୂଲ୍ୟାଙ୍କନ କରନ୍ତି, ମିସ୍ ୟୁନିଭର୍ସର ଟାଇଟଲ୍ ଅଧିକ ସଫଳ | କେଉଁ ଟାଇଟଲ୍ ବଡ ତାହା ଉପରେ କୌଣସି ଅଫିସିଆଲ୍ ତଥ୍ୟ ନାହିଁ |

ମିସ୍ ୟୁନିଭର୍ସ | ମିସ୍ ୟୁନିଭର୍ସ ହେଉଛି ଦ୍ୱିତୀୟ ପୁରାତନ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସୋନ୍ଦର୍ଯ୍ୟ ସଂସ୍ଥା ଯାହା ଜୁନ୍ 1952 ରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା | ଏହାର ମୁଖ୍ୟାଳୟ ଆମେରିକାର ନ୍ୟୁୟର୍କ ସିଟିରେ ଅବସ୍ଥିତ | ମିସ୍ ୟୁନିଭର୍ସ ମାନବିକତା ପାଇଁ ଓକିଲାତି କରେ ଏବଂ ଦୁନିଆରେ ସକରାତ୍ମକ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆଣେ | ମିସ୍ ୟୁନିଭର୍ସ ସୋନ୍ଦର୍ଯ୍ୟ ସଂସ୍ଥାର ସଭାପତି ପାଲା ଶୁଗାର୍ଟ | ଏହା ମିସ୍ ୟୁନିଭର୍ସ ସଂଗଠନ ଦ୍ୱାରା ପରିଚାଳିତ | 1952 ରେ ମୁକୁଟ ପିନ୍ଧିଥିବା ଫିନଲ୍ୟାଣ୍ଡର ଆର୍ମି କୁସେଲା ହେଉଛନ୍ତି ପ୍ରଥମ ମିସ୍ ୟୁନିଭର୍ସ | ଭାରତର ପ୍ରଥମ ମିସ୍ ୟୁନିଭର୍ସ ହେଉଛି ସୁସ୍ମିତା ସେନ୍ ଯିଏ 1994 ରେ ଟାଇଟଲ୍ ଜିତିଥିଲେ, ତା’ପରେ 2000 ରେ ଲାରା ଦତ୍ତା ଏବଂ 2021 ରେ ହର୍ନାଜ୍ ସାନ୍ଧୁ |

ମିସ୍ ୱାର୍ଲ୍ଡ | ମିସ୍ ୱାର୍ଲ୍ଡ ହେଉଛି ସର୍ବ ପୁରାତନ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସୋନ୍ଦର୍ଯ୍ୟ ସଂସ୍ଥା ଯାହା ଜୁଲାଇ 1951 ରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା | ଏହାର ମୁଖ୍ୟାଳୟ ବ୍ରିଟେନର ଲଣ୍ଡନରେ ଅବସ୍ଥିତ | ମିସ୍ ୱାର୍ଲ୍ଡ ‘ଏକ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ସହିତ ସୋନ୍ଦର୍ଯ୍ୟ ମାଧ୍ୟମରେ ମାନବିକତା କୁ ପ୍ରଦଶନ କରେ | ଜୁଲିଆ ମୋର୍ଲି ମିସ୍ ୱାର୍ଲ୍ଡ ସୋନ୍ଦର୍ଯ୍ୟ ସଂସ୍ଥାର ସଭାପତି ଅଟନ୍ତି | ଏହା ମିସ୍ ୱାର୍ଲ୍ଡ ଲିମିଟେଡ୍ ଦ୍ୱାରା ପରିଚାଳିତ | ମିସ୍ ୱାର୍ଲ୍ଡର ପ୍ରଥମ ବିଜେତା ହେଉଛନ୍ତି ସ୍ୱିଡେନର କିକି ହକେନସେନ୍ | ସେ 1951 ରେ ମୁକୁଟ ପିନ୍ଧିଥିଲେ। ଭାରତର ପ୍ରଥମ ମିସ୍ ୱାର୍ଲ୍ଡ 1966 ରେ ରୀତା ଫାରିଆ, 1994 ରେ ୟାଇସୋରିଆ ରାୟ, 1997 ରେ ଡାଏନା ହେଡେନ୍, 1999 ରେ ୟୁକଟା ମୋଖେ, 2000 ରେ ପ୍ରିୟଙ୍କା ଚୋପ୍ରା ଜୋନାସ୍ ଏବଂ 2017 ରେ ମନୁଶି ଚିଲର୍ ହୋଇଥିଲେ |

ଶ୍ରେଷ୍ଠ ସୋନ୍ଦର୍ଯ୍ୟ ପୃଷ୍ଠା: ମିସ୍ ୱାର୍ଲ୍ଡ, ମିସ୍ ୟୁନିଭର୍ସ, ମିସ୍ ଆର୍ଥ ଏବଂ ମିସ୍ ଇଣ୍ଟରନ୍ୟାସନାଲ୍ | ଯଦିଓ ଅନେକ ସୋନ୍ଦର୍ଯ୍ୟ ସଂସ୍ଥା ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୁଏ, ବିଶ୍ ଚାରୋଟି କଭରେଜ୍ ହେତୁ କେବଳ ଚାରିଜଣ ସବୁଠାରୁ ସମ୍ମାନଜନକ ବିବେଚିତ ହୁଅନ୍ତି | ଏଗୁଡ଼ିକ ହେଉଛି- ମିସ୍ ୱାର୍ଲ୍ଡ, ମିସ୍ ୟୁନିଭର୍ସ, ମିସ୍ ଆର୍ଥ ଏବଂ ମିସ୍ ଇଣ୍ଟରନ୍ୟାସନାଲ୍ |

1- ମିସ୍ ୱାର୍ଲ୍ଡ: ଏହା ହେଉଛି ସର୍ବ ପୁରାତନ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସୋନ୍ଦର୍ଯ୍ୟ ସଂସ୍ଥା ଯାହା 1951 ମସିହାରେ ବ୍ରିଟେନର ଏରିକ୍ ମର୍ଲିଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିଲା | 2000 ରେ ଏରିକ୍ ମର୍ଲିଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ପରଠାରୁ ତାଙ୍କ ବିଧବା ଜୁଲିଆ ମୋର୍ଲି ଏହି ପୃଷ୍ଠାର ସହ-ଚେୟାରମ୍ୟାନ୍ ହୋଇଥିଲେ। ମିସ୍ ୱାର୍ଲ୍ଡର ପ୍ରଥମ ବିଜେତା ହେଉଛନ୍ତି ସ୍ୱିଡେନର କିକି ହକେନସେନ୍ |

2- ମିସ୍ ୟୁନିଭର୍ସ: ଏହା 1952 ମସିହାରେ ପ୍ରଶାନ୍ତ ମିଲ୍ସ ଦ୍ୱାରା ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିବା ବାର୍ଷିକ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସୋନ୍ଦର୍ଯ୍ୟ ଇଭେଣ୍ଟ | ପାସିଫିକ୍ ମିଲ୍ସ କାଲିଫର୍ଣ୍ଣିଆରେ ଅବସ୍ଥିତ ଏକ ପୋଷାକ କମ୍ପାନୀ | ଏହା ମିସ୍ ୟୁନିଭର୍ସ ସଂଗଠନ ଦ୍ୱାରା ପରିଚାଳିତ ଏବଂ ବର୍ତ୍ତମାନ WME / IMG ର ମାଲିକାନା | ଫିନଲ୍ୟାଣ୍ଡର ଆର୍ମି କୁସେଲା ହେଉଛନ୍ତି ପ୍ରଥମ ମିସ୍ ୟୁନିଭର୍ସ |

3- ମିସ୍ ଇଣ୍ଟରନ୍ୟାସନାଲ୍: ଟୋକିଓ ଭିତ୍ତିକ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସୋନ୍ଦର୍ଯ୍ୟ ସଂସ୍ଥା 1960 ରେ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିଲା ଏବଂ ଏହାକୁ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସଂସ୍କୃତି ସଂଘ ଦ୍ୱାରା ସଂଗଠିତ କରାଯାଇଥିଲା | ଏହା ମିସ୍ ଇଣ୍ଟରନ୍ୟାସନାଲ ବିୟୁଟି ଭାବରେ ମଧ୍ୟ ଜଣାଶୁଣା | କଲମ୍ବିଆର ଷ୍ଟେଲା ମାର୍କେଜ୍ ପ୍ରଥମ ମିସ୍ ଇଣ୍ଟରନ୍ୟାସନାଲ୍ ମୁକୁଟ ପିନ୍ଧିଥିଲେ |

4- ମିସ୍ ଆର୍ଥ: ଏହା ଏକ ବାର୍ଷିକ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଇକୋ-ଥି ମ୍ସୋନ୍ଦର୍ଯ୍ୟ ସଂସ୍ଥା ଯାହା ପ୍ରଥମେ 2001 ରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା | ମିସ୍ ଆର୍ଥ ଫାଉଣ୍ଡେସନ ମାଧ୍ୟମରେ ଫିଲିପାଇନ୍ସର କାରୁସେଲ ପ୍ରଡକ୍ସନ୍ସ ଦ୍ୱାରା ଆୟୋଜିତ ପରିବେଶ ସଚେତନତାକୁ ଏହା ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରେ | ବିୟୁଟି ପ୍ରୋଗ୍ରାମ ଅନୁବନ୍ଧିତ ଏବଂ ଗ୍ରୀନ୍ପିସ୍, ୱାର୍ଲ୍ଡ ୱାଇଲ୍ଡ ଲାଇଫ୍ ଫାଉଣ୍ଡେସନ୍ ଏବଂ ମିଳିତ ଜାତିସଂଘର ପରିବେଶ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ସହିତ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଅନୁଷ୍ଠାନ ସହିତ ପ୍ରୋଜେକ୍ଟରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରେ | ଡେନମାର୍କର କ୍ୟାଥରିନା ସେଭେନ୍ସନ୍ ହେଉଛନ୍ତି ପ୍ରଥମ ମିସ୍ ଆର୍ଥ |

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *