snack

ଜାଣି ରଖନ୍ତୁ, ଏହି ଉପାୟ ସାପ କାମୁଡ଼ିଲେ ବଞ୍ଚିଯିବ ଜୀବନ |

HEALTH

ସାପ ହେଉଛି ଏକ ସରୀସୃପ, ଯାହାର କାମୁଡ଼ା ସମଗ୍ର ମାନବ ଶରୀର ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ | ଯଦି ସାପ କାମୁଡ଼ିକୁ ତୁରନ୍ତ ଚିକିତ୍ସା କରା ନ ଯାଏ, ତା’ହେଲେ ଏଥିରୁ ରକ୍ଷା ପାଇବା ଅତ୍ୟନ୍ତ କଷ୍ଟକର ହୋଇଯାଏ କାରଣ ଏହାର ବିଷ ଆମ ଶରୀରରେ ଭଲ ଭାବରେ ବ୍ୟାପିଥାଏ | ଯଦି ତୁମେ କେବେ ସାପ କାମୁଡ଼େ, ତେବେ ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ କିଛି ସହଜ ଟିପ୍ସ କହୁଛୁ ଯାହା ବହୁତ ସାହାଯ୍ୟକାରୀ |

ସାପ କାମୁଡ଼ିବା ମାତ୍ରେ ଲୋକମାନେ ହୃଦଘାତରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୁଅନ୍ତି | ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ସାପ କାମୁଡ଼ିବା ପରେ ପୀଡିତା ପ୍ରଥମେ ସିଧା ଶୋଇବା ଉଚିତ୍ ଏବଂ ତାଙ୍କୁ ସାନ୍ତ୍ୱନା ଦିଆଯିବା ଉଚିତ, ଯାହାଫଳରେ ସେ ଶାନ୍ତ ରହିପାରିବେ | ଇତି ମଧ୍ୟରେ ପୀଡିତାଙ୍କୁ ଡାକ୍ତରଖାନା ନେବା ପାଇଁ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯିବା ଉଚିତ୍। ଏପରିକି ଏଥିରେ କିଛି କ୍ଷଣ ବିଳମ୍ବ ପୀଡିତାଙ୍କ ପାଇଁ ସାଂଘାତିକ ହୋଇପାରେ |

ପ୍ରାୟତ କୁହାଯାଏ ଯେ ସାପ ବିଷ ହୃଦୟ ଏବଂ ମସ୍ତିଷ୍କରେ ପହଞ୍ଚିବା ପାଇଁ କିମ୍ବା ସମଗ୍ର ଶରୀରକୁ ବ୍ୟାପିବା ପାଇଁ ପ୍ରାୟ ତିନିରୁ ଚାରି ଘଣ୍ଟା ଲାଗେ | ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଯଦି ତୁମେ ବୁଦ୍ଧିମାନ ଭାବରେ କାମ କର ଏବଂ ତୁମର କିଛି ଜ୍ଞାନ ଅଛି, ତେବେ ଏହି ପଦକ୍ଷେପ ଦ୍ୱାରା ତୁମେ ସାପର ବିଷକୁ ବହୁତ କମ କରିପାରିବ |

ରୋଗୀକୁ 100 ମିଲି ଘିଅ (ପ୍ରାୟ ଅଧା କପ୍) ଖାଇ ବାନ୍ତି ସୃଷ୍ଟି କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା ନିଶ୍ଚିତ କରନ୍ତୁ, ଯଦି କୌଣସି ବାନ୍ତି ନଥାଏ, ଦଶ-ପନ୍ଦର ମିନିଟ ପରେ, ଉଷୁମ ପାଣି ପିଇବା ପରେ ଏହାକୁ ବାନ୍ତି କର, ଏହା ବିଷ ବାହାରିବା କିମ୍ବା ଏହାର ପ୍ରଭାବ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା କମ୍ ହୁଅ | ରସୁଣକୁ ଗ୍ରାଇଣ୍ଡ୍ କରି ଏକ ପେଷ୍ଟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଏହାକୁ ସାପ କାମୁଡ଼ା ସ୍ଥାନରେ ଲଗାନ୍ତୁ କିମ୍ବା ମହୁ ସହିତ ମିଶ୍ରିତ ରସୁଣ ପେଷ୍ଟକୁ ଖାଇବାକୁ କିମ୍ବା ଚାଟିବା ଦ୍ୱାରା ସଂକ୍ରମଣ କମିଯାଏ |

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *