IAS-1

IAS -ପରୀକ୍ଷାରେ ଝିଅକୁ ପଚାରାଗଲା – ତାହା କେଉଁ ଜିନିଷ, ଜାହା ଶୋଇବା ପୁର୍ବରୁ ଝିଅମାନେ କାଢିକରି ଶୋଇଥାନ୍ତି |

NEWS

ଆମ ଦେଶର ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଯୁବକ IAS ଅଧିକାରୀ ହେବାର ସ୍ୱପ୍ନ ଦେଖନ୍ତି ଏବଂ ଆମେ ସମସ୍ତେ ଜାଣୁ ଯେ ଜଣେ IAS ଅଧିକାରୀ ହେବା ପାଇଁ ଜଣେ UPSC ର କଠିନ ପରୀକ୍ଷାରେ ଉତ୍ତୀର୍ଣ୍ଣ ହେବାକୁ ପଡିବ ଏବଂ ତିନିଟି ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ହେବାକୁ ଥିବା ଏହି IAS ପରୀକ୍ଷା କଠିନ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ | ଦେଶର ଏକ କଠିନ ପରୀକ୍ଷା ଏବଂ ଏହି ପରୀକ୍ଷାରେ ଲେଖା ସହିତ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ସାକ୍ଷାତକାର ରାଉଣ୍ଡ ଦେଇ ଯିବାକୁ ପଡିବ ଏବଂ IAS ସାକ୍ଷାତକାର ମଧ୍ୟ ବହୁତ କଷ୍ଟକର |

ଏବଂ ଏହି ସାକ୍ଷାତକାରରେ, ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କୁ ଅନେକ ଜଟିଳ ପ୍ରଶ୍ନ ପଚରାଯାଏ ଯାହା ଏକ ମାନସିକ ପଜଲ୍ ପରି ଏବଂ ଏହି ସାକ୍ଷାତକାରରେ, ବର୍ତ୍ତମାନର ସମ୍ପର୍କ ତଥା ଯୁକ୍ତିଯୁକ୍ତ ପ୍ରଶ୍ନ ପଚରାଯାଏ ଏବଂ ଏହି ପ୍ରଶ୍ନର ସଠିକ୍ ଉତ୍ତର ଦେବାରେ ଭଲ ଲୋକଙ୍କ ଅବସ୍ଥା ବି ଖରାପ ହୋଇଯାଏ ଏବଂ ଆଜିର ଏହି ପୋଷ୍ଟରେ, ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ କିଛି ଚତୁର ପ୍ରଶ୍ନ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କର ଉତ୍ତର ଆଣିଛୁ, ଯାହା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ, ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଏହାକୁ ଦେଖିବା |

qust

1 – ଆଜି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସୂର୍ଯ୍ୟ ପୃଥିବୀରେ କେଉଁ ଜିନିଷ ଦେଖିନାହିଁ ? ଉତ୍ତର– ଅନ୍ଧାର

2 – ତାହା କେଇଁ ଜିନିଷ ଅଟେ ଯାହାକୁ ଝିଅମାନେ ଶୋଇବା ପୂର୍ବରୁ କାଢି କରି ଶୋଇଥାନ୍ତି ? ଉତ୍ତର – ଚପଲ ବା ଯୋତା ।

3 – ବିଶ୍ୱର ସବୁଠାରୁ ଦାମୀକିଆ ଘଣ୍ଟା ର ମୁଲ୍ୟ କେତେ ? ଉତ୍ତର–4 ଶହ 14 କୋଟି ଟଙ୍କା

4 – ପ୍ରଶ୍ନ: ଜାତୀୟ ଖାଦ୍ୟ ସୁରକ୍ଷା ଆଇନ, NFSA କେବେ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେଲା? ଉତ୍ତର: 12 ସେପ୍ଟେମ୍ବର 2013 ।  5. ପ୍ରଶ୍ନ: କେଉଁ ବର୍ଷରେ ଅପରେସନ୍ ଗ୍ରୀନ୍ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଥିଲା? ଉତ୍ତର: 2018 ର ବଜେଟ୍ ଭାଷଣରେ ପୂର୍ବତନ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ସ୍ୱର୍ଗତ ଅରୁଣ ଜେଟଲୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଅପରେସନ୍ ଗ୍ରୀନ୍ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଥିଲା |

ତେବେ ଏହା ଥିଲା IAS ପରୀକ୍ଷାରେ ପଚରା ଜାଉଥିବା କିଛି ପ୍ରଶ୍ନ ଓ ତାର ଉତ୍ତର । ଏହି ଭଳି ଅହୁରି ଅଧିକ ମଜାଦାର ଓ ଶିକ୍ଷଣୀୟ ପ୍ରଶ୍ନ ପଢିବା ପାଇଁ ଆମ ପେଜକୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *